Aralık 25, 2018 Genel Yorum yapılmamış

TAHTA ÇAY KAŞIKLARI FAYDA VE ZARARLARI


Tahta çay kaşıklarını kullanmak doğru mu? Son zamanlarda dış mekanlarda, iş yerinde, okullarda, üniversitelerde, hastanelerde çay ya da kahve  satışı yoğun olan yerlerde çay ve kahve karıştırmak için sunulan tahta çay kaşıklarını sıklıkla görürüz.

Önceden ve hala yoğun olarak kullanılan plastik çay ve kahve karıştırıcılar daha sağlıksız diye bunun yerine daha sağlıklı diye alternatif olarak tahta karıştırıcılarda yoğunlaşmıştır. Sizce sağlıklı mı ? Ya da sağlıklı olsa bile kullan at mantığı doğru mu?

Tahta çay ve  kahve karıştırıcıları geri dönüştürülebilir ancak gözlemlediğim kadarıyla aldığımız bir bardak içecekten sonra % 90 ‘ımız işimiz bitince yerlere ya da çöpe atmaktayız.

Tahta çay ve kahve karıştırıcıların ham maddesi ağaç ve ormanlarımız olduğu için hiç düşündük mü? Karıştırdığımız her bardak çaydan sonra, milli kaynaklarımızdan çalıp çöpe attığımızı. Hiç farkında olmadan işimiz bitince gönül rahatlığıyla atabiliyoruz. Bu yönden zararını düşünecek olursak hemen hemen plastik kaşıklarla zararı aynıdır.

Toplum olarak her birey, tek kullanımlık ürünlerden kaçınmalı, kullan at mantığından vazgeçmeliyiz. Mesela tahta çay ve kahve kaşıklarından vaz geçemesekte tek içimlik bardaklarda değil de peçeteye sarıp çantamıza koyup bir sonraki içeceklerimizde de kullanabiliriz. En azından çevreyi daha az kirletmiş olup daha az milli servetimizden ormanlarımızdan çalmış oluruz.

Ve ya çevre de ya da çay / kahve satışı yoğun olan yerlere geri dönüşüm kutuları yerleştirilmelir. Tekrar üretim yapmak yerine dezanfekte edilip çöp olması yerine yeniden kullanıma kazandırılmalıdır.

Bir alternatifimiz daha var aslında; peki hiç şekersiz çay / kahveyi içmeyi düşündük mü? Düşünenlerimiz bırakanlarımız var tabi ki, sizce hem sağlığımız için hem de milli çevre sağlığı ve milli kaynaklarımız için denemeye değmez mi? Sadece birkaç defa şekersiz içecek kullandıktan sonra şekersiz içtiğimizi anlamamaya başlıyoruz.

Vücudumuzun biraz da olsa şekere ihtiyacı olsa bile diğer besinlerden bence bunu fazlasıyla karşılayabiliyoruz. Şekerin sağlığımıza bir çok zararı vardır.

Şeker, şeker pancarı ve şeker kamışı gibi bitkilerden elde edilir. Ana vatanı Arap Ülkeri ve Hindistan’ dır. Ülkemizde ise ılıman iklim kuşağına sahip yerlerde yetiştirildiği gözlenir.

Yazar Yusuf KORKMAZ