Aralık 18, 2018 Haberler Yorum yapılmamış

PLASTİK POŞETLERİN ÜCRETLİ OLMASI


Plastik poşetlerin paralı olması, 1 Ocak’tan itibaren başlayacaktır. Vatandaşlar bu konuya tepki gösterse de ümit ediyorum ki kısa süre sonra bez çantalara yoğunluk artacaktır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlı’ğı tarafından geçten yıl AB mevzuatına uyum çalışması kapsamında tasarlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği yayımlanmıştı. 100 günlük eylem planında olan bu faaliyet 2023 yılında plastik poşet kullanılması büyük ölçüde azalacağı bekleniyor.

Uzun zamandır gündemde olan plastik poşetlerin ücretli olması, 1 Ocak 2019 itibariyle sisteme geçeceği bekleniyor. 1 Ocak’ tan sonra mesafeli ya da mesafesiz satışlarda plastik poşet ücretsiz olamayacak. 15-50 mikron arası kalınlıkta olan plastik poşetler ücrete tabi olup, altında ya da üzeri kalınlıkta olan poşetler ücretsiz olmaya devam edecek.

Henüz belli olmayan poşet ücretleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenecek olup bu fiyatın altında ücret talep edilemeyek. Gerek Bakanlık personelleri gerekse Yerel Yönetimler personelleri tarafından denetlemesi yapılacak.

Ücetli olmasındaki amaç plastik kullanımını azaltma, çevre kirliliğini önleme ve elde edilecek kaynağın çevreyle ilgili projelerde kullanılması. Daha önce  Naylon Poşetin Zararları olarak yazdığımız yazıda plastik poşetlerin zararlarından bahsetmiştik, tekrar değinmek istiyorum. Bir çok gelişmiş Dünya ülkelerinde plastik poşetler ücretli olup üretim düşmüştür.

Plastik poşetler hem çevre kirliliğine hem de farkında olmasakta yaşayan canlılara büyük ölçüde zarar vermektedir. İçindeki gıdayı ısı gördüğünde bozmaktadır. Dışarıda yok olma süresi uzundur. Rüzgarda çok fazla yer değiştirip denizlerde okyanuslarda birikebilir denizlerde de yok olma süresi uzundur hatta balıklar besin zannedip yemektedir. Yakıldığı takdirde çok büyük çevre kirliliklerine yol açmaktadır. Rüzgarda uçup ormanlarda biriken plastik poşetler yazın sıcakta orman yangınlarına sebeb olmanın başında gelir. Ayrıca plastik poşetler geri dönüşümü zor olan atıkların başında gelir.  Yazın 35 derece sıcakta ormana sigara izmaritinin atıldığını bununda plastik poşetle temas ettiğini düşünürsek orman yangının çıkmasını tetiklemiş olur ve milli kaynaklarımızı yok etmiş oluruz.

Keşke plastik poşetler ücretli olmakla kalmayıp tamamen yasaklanmış olsa veya üretimi tamamen durdurulsa. Bunun yerine daha sağlıklı daha kaliteli ve geri dönüşümü ve çevre dostu olan bez çantalar, fileler, ahşap sepetler yaygın olsa. Hem bir çok hastalığın önüne geçilmiş olur hem de çevreye ve diğer canlılara zarar vermemiş oluruz.

Yazar sifiratik