Temmuz 17, 2020 Blog-Genel Yorum yapılmamış

Plastiklerin Deniz Canlılarına Zararları


Plastiklerin deniz canlılarına zararları genellikle insanların denizlere attıkları plastik atıklardan kaynaklanır. Plastiklerin doğaya zararı şüphesiz oldukça fazladır. Doğanın önemli bir parçasını oluşturan denizler de bu zarardan fazlasıyla nasibini alır. Ayrıca plastiğin ham maddesi petroldür. Bu da deniz canlılarına oldukça fazla zarar verir. Daha ilginci deniz canlıların plastik maddeleri yiyecek sanarak yemesidir. Deniz canlılarının plastiği yiyecek sanma nedeni plastiklerin denize atıldıktan bir süre sonra üzerlerini kaplayan bir tür mikroptur. Bu mikrop nedeniyle deniz içinde sanki bir balık gibi kokan ve böyle bir tada sahip olmaya başlayan plastikler, balıklar ve diğer deniz canlıları tarafından yenir.

denizlerde plastik

Denizlerde En Çok Görülen Plastik Atıklar


Denizlerde en çok görülen plastik atıklar, arasında pet şişeler gelir. Bunun nedeni genellikle yaz aylarında deniz kenarlarında bırakılan piknik çöpleri olarak görülebilir. Dalgaların pet şişeleri denizlere sürüklemesiyle bu atıklar denizlere taşınır. Denize toksik madde salarlar. Plastiklerin deniz canlılarına zararları arasında deniz canlılarının açlıktan ölmeleri gelir. Çünkü plastik maddeleri balık ya da deniz canlısı zannederek yiyen deniz hayvanları bir süre sonra sindirim sisteminde tıkanıklık yaşarlar. Balıkçıl kuşlar da plastikleri balık niyetine yiyerek boğulan ya da açlıktan ölen hayvanlar arasındadır. Balıkların plastikleri yemesinin önemli bir yan etkisi olduğuna da dikkat çekilir. Bu da plastik yiyen balıkların kendi cinsini tanıyamayarak başka cinslerle çiftleşmesidir. Bu durum onların soylarını devam ettirememesine yol açar.

Plastiklerin Deniz Canlılarına Zararları Nasıl Önlenir?


Deniz canlılarının bazen boğulmasına bazen yaralanmasına ve büyük oranda ölümüne yol açan plastikler, denize atılan yiyecek-içecek atıklarıdır. Doğaya haddinden fazla zararı olduğu bilinen plastiklerin deniz canlılarına zararı nasıl önlenebilir? Diğer bir deyişle önlenebilir mi? Aslında bilinçli davranarak plastikleri çevreye rastgele atmayarak bu zararı en aza indirmek mümkündür. Ayrıca plastik maddeleri çöpe atmak yerine evde değerlendirmek, plastik şişelerden süs vazolar yapmak mümkündür. Üzerlerine örgü ipiyle kılıf geçirip evde kullanılabilecek sepetler yapmak plastikleri değerlendirmeye yardımcıdır. Kısacası plastiklerin zararları, geri dönüşüme önem verilerek, çevreye atılması engellenerek en alt seviyeye çekilebilir. Çocuklara okullarda çevre kirliliği konusunda çeşitli projeler yaptırılarak bu konuda yeni nesillerin daha duyarlı ve bilinçli olmaları sağlanabilir.

Yazar sifiratik