Şubat 3, 2019 Blog Yorum yapılmamış

ÖMRÜNÜ TAMAMLAYAN ARŞİV KAĞITLARININ GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILMASI


Ömrünü tamamlayan arşiv kağıtlarının geri dönüşüme kazandırılması, ekonomiye, çevreye, doğaya ve canlılara çok büyük fayda sağlayacaktır. Kağıt geri dönüşümü açısından, en kolay olan maddedir. Kağıt atıklarının geri dönüşümünde yeri önemlidir.

Kamu kurumlarında ya da kurumsal şirketlerde arşiv odalarının bulunduğunu hepimiz biliriz. Bu arşiv odalarında ki  dosyalarda, kullanım ömrünü tamamlamış veya kullanım ömrünü tamamlamayı bekleyen milyonlarca evrak bulunur. Bunların arşivlerde bulunma nedeni, eskiden Elektronik imza, Mobil imza ve dijital arşiv sistemlerinin gelişmemiş olmasıydı. Yapılan işler, yazışmalar, ödeme belgeleri vb. kağıda dökülen çıktılar ıslak imzalı olarak düzenli bir şekilde arşivdeki dosyasına kaldırılırdı. Geriye yönelik bir sorun çıktığında yada yapılan işle ilgili mahkemelik bir durum olduğunda arşivdeki dosyasından alınarak tekrar gözden geçirilir.

Günümüzde bir çok kurum ve kuruluş Elektronik imza sistemine geçmesine rağmen, tahminimce çıktısını alarak hala dosyalamaya devam ediyor bunun yanında ömrünü tamamlayan arşiv kağıtlarının imha edilmesini ağırdan alıyor. Bütün kurum ve kuruluşlar arşiv yönetmeliğini gözden geçirerek bir an önce ömrünü tamamlayan arşiv kağıtlarını ekonomiye kazandırmalıdır.

Gelişen teknolojide Elektronik imza, gereksiz kağıt harcamanın önüne geçmektedir. Elektronik imza sistemine geçmeyen tüm kamu kuruluşları ve özel kurumlar bir an önce elektronik imza sistemine geçip kağıt israfının önüne geçmelidir.

Günümüz teknolojisinde Dijital Arşiv sistemleri çok gelişmiş durumdadır. Eski usül arşiv odaları yerine dijital arşivleme sistemleri kullanılmalıdır. Dijital arşiv sistemi demek, kağıt çıktısı almadan programsal olarak yedeklemektir. Hem kurumlarda arşiv için yer kaplanmamış olur; hem de arşivlerde ki tozlu raflarda dosya içinde evrak aramak yerine, aranılan evrak  tek tuşla bilgisayarda görüntülenebilir.

Ömrünü Tamamlayan Arşiv Kağıtları Neden Geri Dönüştürülmeli


1 ton Atık kağıdın geri kazandırılması 17 ağacı kurtarır. Kağıt geri dönüşümü açısından, en kolay olan maddedir. Kağıt atıkları, atık dönüşümünde yeri önemlidir.

Geri kazandırılmadığı takdirde, kağıt sanayi için ham madde sıkıntısına yol açmaktadır bu da doğaya ve canlılara zarar vermektedir. Geri dönüşümleri yapılması çevreye  çok büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Üretimi sırasında  yok edilen ağaç ve doğal kaynakların birinci sırasında enerji tasarrufu ihtiyacı minimum seviyesine düşürülecek ve atık olarak çöpe giden kağıt miktarı  azaltılmış olup çöp alanları dolmayacak çevre kirliliğinin önüne geçilecektir.Atık kâğıtlar geri dönüştürülebilen ve birçok kâğıt türünün imalatında kullanılabilecek ekonomik öneme sahip, kendi alanında alım-satım pazarı geniş  bir ham maddedir.

Başarılı bir geri dönüşümün oluşabilmesi için insanların bilinçli olması ve geri dönüşümüne katkı sağlaması önemlidir. Türkiye’ de tahminimce kağıt geri dönüşümünde ki başarı % 40 oranındadır. Geri dönüşüm işlemi başarılı olabilmesi için atık kağıdın öncelikli olarak yeteri miktarda toplanabilmesi gerekmektedir.

Ömrünü Tamamlamış Arşiv Kağıtları ve Kağıt İsrafının Önüne Geçmek İçin Ne Yapılabilir?


  • İlk önce Elektronik imza kullanılması kağıt israfını önleyecektir.
  • Kurumlarda Arşivcilik konusunda eğitim almış vasıflı personeller görevlendirilmedir. Ömrünü tamamlayan belgeleri süresi dolduğunda imhası için işlemleri başlatmalıdır.
  • Ömrünü tamamlamış arşiv kağıtlarının geri dönüşüme kazandırılması için komisyonlar kurulup, geçerlilik süreci bitmiş belgeler tespit edilip ekonomiye kazandırılmalıdır.
  • Dijital arşivler yaygınlaştırılmalıdır.
  • Tüm kamu kurumları birbirine dosya ve belge göndermek için ortak bir yazılımda buluşmalı, ıslak imzalı posta yoluyla evrak gönderme ortadan kalkmalıdır.
  • Kağıt çıktı alımı minimum duruma getirilmelidir.

 

 

Yazar Yusuf KORKMAZ