Temmuz 16, 2020 Blog-Genel Yorum yapılmamış

OKULLARDA  ÇEVRE BİLGİSİ DERSİ OLMASI


Okullarda ilköğretimden itibaren müfredatta çevre bilgisi dersi olması yetişen nesilleri daha çevreci ve çevreye duyarlı bireyler yapacağına inanıyorum.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Sıfır Atık projesinde, okullarda atık oluşumunun minimize edilmesi, Sıfır Atık sisteminin kurulması, okullarda oluşan atıkların geri dönüşüme kazandırılması ve bertaraf edilmesi konusunda göstermiş olduğu hassasiyeti görmekteyiz. Bu konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı personelleri, okul yetkililerine sık sık eğitimler vermektedir.

Sıfır Atık ekipmanları kurulan okullarda sınıflardaki çöp kovaları kaldırılıyor katlarda belli noktalara yerleştirilen atık ayrışma ekipmanları devreye girmiş oluyor. Her ekipmanın üzerinde atık rengi ve hangi atıkların nereye atılacağı üzerinde yazıyor. Bu da atıkların kaynağında ayrışmasını sağlıyor.

Öğrenciler küçük yaşlarda atıklarını ayrıştırmayı öğreniyor. Ama benim düşünceme göre bu yeterli değildir. Müfredatta ders olarak işlenmesi gerekmektedir. Çevre bilincine sahip olmak sadece atıklarını gereken kumbaralara atmak değildir.

Yetişkin insanlar bile dışarıda gezerken çöp kovası görmediği zaman çöpünü yere atmaktadır. Bu bir alışkanlıktır çoğu zaman hepimiz yaparız. Ama ilköğretim seviyesindeki bir öğrenci bilinçli ayrıştırmayı öğrendiği zaman ömrünün sonuna kadar atığını daha bilinçli çöpe atacaktır.

ÇEVRE DERSLERİNİ KİM VERMELİ VE KONULARI NELER OLMALI


Çevre derslerini okullarda Çevre Mühendisleri vermelidir ya da çevre bilgisi öğretmenleri yetiştirilmelidir. Çünkü bir eğitimi ancak konusunda uzman kişiler vermelidir. Bu her konu için geçerlidir. Hem de işi olmayan Çevre Mühendisleri için istihdam sağlanmış olur.

 

Derslerde neler öğretilmelidir : Öncelikle atıklar nasıl oluşur kaynağında nasıl engellenir ve minimize edilir. Atıkların çöp olmadığı ve atıkların ayrı ayrı ham maddesine göre anlatılarak nasıl geri dönüştürüldüğü ve ekonomiye kazandırıldığı anlatılmalıdır. Geri kazandırılmaz ise çevreye, sağlığa, doğaya ve ülke ekonomisine zararları anlatılmalıdır. Bunun bilincinde insanlar yetiştirmek daha tasarruflu bireyler yetiştirmek demektir. Ders bunlarla da sınırlı kalmayıp yenilenebilir enerjiye kadar uzanmalıdır. Enerji kaynaklarımız da sınırlı olduğu için ekonomimizden dışarıya büyük paralar çıkmaktadır. Taşıma suyla değirmen döndürüyoruz diyebiliriz.

Her birey tasarruflu olmalıdır çünkü kaynaklarımız sınırlıdır ve tükenmek üzeredir. Bunun için her birey elini taşın altına koymalı ve üzerine düşeni yapmalıdır.

Yazar sifiratik