Aralık 18, 2018 Genel Yorum yapılmamış

NAYLON POŞETİN ZARARLARI


Naylon poşetin zararları saymakla bitmez, başlıcaları çevreye zararları,doğaya zararları ve insan sağlığına zararlarından bahsedeceğiz.

Dünya’da 1970 li yıllardan sonra yaygınca kullanılmaya başlanılan naylon poşetler özellikle gıda sektöründe ve marketlerde yerini korumuştur. Fiyatları uygun olduğu için kullanım oranı giderek artmıştır.

NAYLON POŞET NEDİR ?


1- Polietilen adı verilen petrol türevinden ve atık plastik malzemelerin tali kullanımından elde edilmiş malzemedir.
2- Dış ortam şartları ve neme karşı iyi direnç, elastikiyet ve üstün kimyasal dayanıklılık genel özellikleri ile söylenebilir.
3- Ne yazık ki naylon poşetlerin sadece % 1 lik kısmı geri dönüştürülebiliyor % 99 luk kısmı çevreye , doğaya, havaya, denizlere ve denizlerde yaşayan canlılara büyük zarar vermektedir.
4- İstatiklere göre Türkiye’ de yılda kişi başına düşen naylon poşet sayısı 400 tanedir.

Kullanım süresi ortalama 10 ile 15 dakika arası olan naylon poşetler daha sonra çöpe atılıyor. Üstelik naylon poşetlerin geri dönüşüm oranı ancak % 1 oranındadır. Piyasada maliyet olarak 10000 adet naylon poşetin 500 tl gibi bir maliyeti vardır özel baskılı ve logolu yapıldığı zaman maliyet artabilir. Dünya’nın bir çok ülkesinde özellikle Hindistan’ da naylon poşet kullanımı yasaklanmış ya da sınırlama getirilmiştir.

ÇEVREYE ZARARLARI


Naylon poşetler ağır olmadıkları için çöpe atıldığında rüzgarın gücüyle çok fazla yer değiştirip kilometreler öteye gidebilmektedir, geri dönüşümü az olduğunu söylemiştik yakıldığı takdirde çevreye olumsuz zararlar verip çevre kirliliğine yol açmaktadır.

DOĞAYA ZARARI


Zararsız gibi görünüp yok olsalar bile doğada yok olma süresi 500 ile 1000 yıl arasında değişmekte olup doğaya çok fazla zarar vermektedir.

İNSAN SAĞLIĞINA ZARARI


Özellikle insan sağlığına zararı çok fazladır alışveriş yaptığımızda özellikle et, meyve ve sebzeleri içinde barındırmamalıyız ısıyı gördüğü zaman içindeki besini çabuk bozup kansere yol açmaktadır.

DENİZLERDEKİ CANLILARA ZARARI


Denizlerde de yok olma süresi uzun yıllar süren naylon poşetler aç kalan deniz canlıları besin olarak kullandığı için balıklarında sağlığıyla oynayıp ölümüne yol açmaktadır.

NE YAPMALIYIZ

  • Naylon poşetleri mecbur kalmadıkça kullanmamalıyız.
  • Çok fazla kullanıyorsak minimize seviyesine indirmeliyiz.
  • Geri dönüşümü kolay olan ve çevre dostu olan ürünler tercih edilmelidir.
  • Bez çanta, file,sepet, kese kağıdı gibi ürünleri yaygınlaştırmalıyız.
  • Çöpe atarken naylon poşetleri ayrı bir kategoride atmalıyız aksi takdirde çöpten ayrıştıranların sağlığını tehlikeye atmış oluruz.
Yazar Yusuf KORKMAZ