Korona virüsü
Mart 20, 2020 Genel Yorum yapılmamış

Korona Virüsü – Covid 19 Nedir?


Korona Virüsü aslında bir virüs ailesidir. Şuan tüm dünyada yayılmakta olan ise ailenin ortaya çıkan en genç bireyi  olan Sars – CoV-2 dir. Bu virüsle enfekte olan insanlarda ortaya çıkan hastalığın adı da Covid19 dur. Bu virüs ilk defa 2019 yılının sonlarına doğru Çin ‘in Wuhan şehrinde görülmüştür.

Bütün dünyanın baş etmek zorunda kaldığı Covid19, gribe benzer belirtiler göstererek ortaya çıkan virüs kaynaklı bir hastalıktır. Ancak gribe benzetilmesine rağmen belirtileri çok daha ağırdır. Covid19 belirtileri arasında:

  • Kuru öksürük
  • Yüksek ve ısrarla düşmeyen ateş
  • Yorgunluk
  • Kas ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı-kusma
  • Zatürre
  • Nefes darlığı ve solunum almada güçlük yer alır.

Çok çabuk bulaşan ve virüs kaynaklı hastalık olması nedeniyle Korona, dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir şekilde yayılmıştır. Damlacık yani öksürük ve hapşırık yoluyla bulaşır. Hızlı bulaşma ve bir süre havada asılı kalma özelliği nedeniyle dışarı çıkılacağı zaman maske takılması gerektiği uzmanlarca belirtilir. Kronik hastalığı olanlar ve korona virüsü tespit edilen ağır hastaların bazılarında ölüme varan sonuçlar görülmektedir.

Korona virüsü

Covid 19 Önlemleri


Korona virüsü hızlı bir şekilde yayılma gösterdiğinden beri dünyada olduğu gibi ülkemizde de bazı önlemler alınmıştır. Bunların en önemlileri arasında sokağa çıkma kısıtlamaları, eldiven ve maske kullanımı yer alır. Sokağa çıkma yasağı bulunmayan zamanlarda Covid19 maskesi olarak tabir edilen devletçe dağıtılan cerrahi maskeler eczanelerden temin edilmeye başlanmıştır.

korona virüsü - maske

     

.      Korona virüsü maske dağıtımı için e devletten başvuru yapılması ve evlere maske gönderimi uygulaması kullanılmaya devam etmektedir. Ayrıca Covid19 evde kal uygulaması ile bulaş riskini en aza indirmek hedeflenmiştir. Sokağa çıkma kısıtlamasıyla alınan tedbirler kapsamında vatandaşların güvende kalmaları sağlanmaya çalışılmıştır.  Bunların yanında devletin salgın sürecinde 15 Mart’tan sonra işsiz kalan çalışanlar için verdiği yardım ödeneğine e devlet üzerinden başvuru yapabilirler. 22 Nisan 2020’de başlayan ödenek yardımından yararlanmak isteyenler https://esube.iskur.gov.tr adresinden başvuruda bulunabilirler.

Türkiye’de ve Dünya’da Korona Virüsü Vakaları


Çin’de Aralık 2019’da başlayan Covid19 salgını, başta sınır ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya hızla yayılmıştır. Korona virüsü, Türkiye sınırlarına ulaştığında ise tarih 10 Mart 2020,  ilk ölüm vakasının görüldüğü tarih 15 Mart 2020 olmuştur. Dünya’da 4 Mayıs 2020 tarihi itibariyle 7 ülke için toplam vaka, toplam ölüm ve iyileşen sayıları aşağıdaki tabloda yer alır:

Ülke TOPLAM VAKA İYİLEŞEN ÖLEN
ABD 1.184.248 153.246 68.286
İSPANYA 218.011 121.343 25.428
İTALYA 210.717 81.654 28.884
İNGİLTERE 186.599 0 28.446
FRANSA 166.976 50.784 129.000
ALMANYA 28.446 24.895 6.866
TÜRKİYE 126.045 63.151 3,397

 

Covid19 dünya ve Türkiye istatistikleri her gün yenilenerek görülen yeni vaka sayıları, iyileşmeler, ölümler gün gün takip edilebilmektedir. Ülkemizde her gün Sağlık Bakanlığı’nın internet sayfasından verilmektedir. Yukarıdaki tabloda yer alan Türkiye verileri 3 Mayıs 2020 tarihine aittir.

Türkiye’den Dünyaya Covid19 Yardımı


Ülke içi yardımlar dışında Türkiye Korona virüsü yardımı konusunda yurt dışına da oldukça fazla destek vermiştir. Yardım gönderdiği ülkeler arasında ABD ve Çin başta olmak üzere İspanya, İtalya, İngiltere gibi birçok ülke yer alır. Gönderilen korona virüsü yardımları arasında tıbbi malzeme, maske, eldiven, koruyucu kıyafet, dezenfektan gibi sağlık çalışanlarının ve halkın ihtiyaç duyduğu eşyalar bulunur. Endonezya’ya cami dezenfeksiyonu ve ilaçlama, Yemen’deki sağlık çalışanları için eğitim desteği Türkiye tarafından sağlanmıştır.

Bunun dışında ise Türkiye’nin yurt dışına yarım amacıyla Covid19 test kiti gönderdiği bilinen diğer yardım malzemeleri arasındadır. Türkiye Romanya’ya sağlık ocağı yenilenmesi için maddi yardım göndermiştir. Ayrıca Türkiye tarafından yardım ulaştırılan diğer ülkeler arasında Bosna-Hersek, K. Makedonya, Karadağ gibi ülkelere de maske ve tıbbi yardım konusunda destek sağlamıştır.  Korona virüsü yardımları kapsamında Türkiye, Filistin’e hem maddi hem de tıbbi anlamda yardım ulaştırmıştır. Filistin’deki açlık ve yoksulluk seviyesinin çok yüksek olması, orada yaşayanlar için hastalıkla mücadeleyi de oldukça zorlaştırmaktadır. Gerekli maddi olanağa, tıbbi ve koruyucu malzemeye sahip olan ülkelerde ise hastalıkla mücadele daha kolay bir şekilde yapılabilir.

Yazar sifiratik