Aralık 18, 2018 Genel Yorum yapılmamış

Kağıt bardaklar geri dönüşür mü? Bir çoğumuz bu sorunun cevabını bilmemekteyiz. Bardak atıklarını kağıt diye kağıt geri dönüşüm kovasına atmaktayız.
Toplum olarak hepimiz çayı ve kahveyi sevdiğimiz doğrudur. Hatta artık sadece evlerimizde iş yerlerimiz dışında da içiyoruz. Sokakta arabada otobüste parklarda bile canımız çay kahve istiyor. Çoğu zamanda dışarıda yolda parkta otobüste elinde kağıt bardaklarla çay kahve içenleri rahatça görmekteyiz.

           Kağıt bardaklar ortamına göre çok cazip ve kullanışlı gelmektedir. Hepimiz tercih etmekteyiz. Amacımız tek kullanımlık ürünlerden kaçınmak kullan at mantığından vazgeçmek. Eğer ki karton bardakları ısrarla kullanmak istiyorsak tek kullanım olarak değil yıkayıp defalarca kullanmayı alışkanlık edinmeliyiz.

Burada da arz talep döngüsü ortaya çıkmaktadır. Dışarıda olduğumuz için en pratik çözüm ihtiyacımızı karşılamak için kağıt bardaklardır. Hem ucuz hem de kullanışlı olduğunu düşünmekteyiz.

Özellikle iş yerlerinde tek kullanımlık kağıt bardaklar çok kullanılmaktadır. Hatta kamuya açık yerlerde bile geçenlerde gitmiş olduğum çok yoğun olarak insanların kullandığı üniversite hastanesinin kantininde… Yüzlerce kişi kantin kuyruğundan beklerken çayını kahvesini tek kullanımlık kağıt bardaklarda aldığını gördüm.

Ya da normal üniversitelerde düşünsenize binlerde öğrenci olduğunu 10000 öğrenci olan bir fakültede kişi günde 1 adet çay içse 10000 tek kullanımlık bardak yapar,
Araştırmalara göre Türkiye’ de yılda ortalama 2 milyar kağıt bardak çöpe gidiyor. Bu rakamlarda her geçen gün artıyor. Aslında kağıt bardak olarak bildiğimiz bardakların dışı kağıt iç yüzeyleri de içindeki sıvıyı emmeleri için plastikle kaplanıyor. Plastiğin ham maddesi de petroldür, içtiğimiz çay kahve aslında plastikle temas etmektedir.

Hatta ben bir çay tiryakisi olarak cam bardaktan aldığım çayın tadını plastik türü bardaklardan alamıyorum hepimiz bunu hissetmişizdir. Aynı zamanda plastik bardaklar çayın tadını bozmaktadır. Ayrıca içtiğimiz içeceğin rengini dışarıdan görememekteyiz.
Yine araştırmalara göre 3000 adet kâğıt bardağın kullanımı sonucu 1600 kilogram karbon gazı salınımı olurken, 3000 adet plastik bardak için bu rakam sadece 645 kilogram.

Çevreye Zararı,


Enerji kullanımından doğan karbon emisyonu kâğıt bardakta, plastik bardaktan çok çok fazla. Araştırma sadece üretim ve kullanım aşamalarında ki çevresel etkisi ve karbon miktarıyla sınırlı değil.

Tek kullanımlık kâğıt bardak ve plastik bardaklar çöpe atıldıktan sonra bozulurken doğaya yaydıkları metan ve karbon gazı göz önünde bulunduralım. Plastik bardakta bu oran daha düşük seviyelerde olup kâğıt bardakta 50 kg seviyelerinde olduğu dikkat çekiyor.

Plastik bardakların geri dönüşümü olduğu halde, kâğıt bardaklar kompozit yapılarından dolayı geri dönüştürülemiyor. Ne kâğıt ne de plastik kategorisine girmeyen bu bardaklar, geri dönüşüm faaliyetine de zarar veriyor.

Ayrıca kağıt bardak üretimi için ağaç kesildiğini de göz önünde bulundurmak lazım. 1 ton kağıt üretimi için 15 ağaç kesildiğini var sayarsak milyarca tüketilen kağıt bardaklar için kesilen ağacı göz ardı etmemek gerekir.
Atık kağıt bardakları Kağıt Atık geri dönüşüm kutularına atmamalıyız ayrı bir atık olarak biriktirmeliyiz.

Ne yapmalıyız,


Atıksız yaşam ve Sıfır Atık için tek seferlik kullanılan ürünlerden ve kullan at zihniyetinden vazgeçmeliyiz. Sırt çantamızda cam ya da seramik bardaklarımızı yanımızda taşımalıyız. İçecek ihtiyaçlarımızda kullanmalıyız mecbur kalmadıkça tek kullanımlık bardaklardan kaçınmalı günlük yaşamda kullanımı azaltmalıyız.

Yazar Yusuf KORKMAZ