ESKİ ELBİSELERİMİZİ DEĞERLENDİRME


Eski elbiselerimizi değerlendirmenin yüzlerce yolu vardır. Eğer farklı yöntemlerle uğraşmak istemiyorsak en basitinden, eski elbiselerimizi belediyelerin koymuş olduğu tekstil atık yada eski elbise kutularına atabiliriz. Ya da sürdürülebilir bir yaşam için kendi el becerilerimizle evde farklı eşyalara geri dönüştürebiliriz.
Gelişen tekstil sanayisi sürekli olarak insanlara daha tarz, kaliteli, göz alıcı ürünler arz etmektedir. Toplum olarak şık ve güzel görünmeyi seven bir toplumuz. Tekstil sanayisinin arz etmiş olduğu ürünlere insanlarında talebi çok fazla olmaktadır. Ancak bir de bakmışız çamaşır dolaplarımız dolup taşmış duruma gelmiştir. Belki de raflarda en alta koyduğumuz bir kaç kere giydiğimiz elbiselerimiz vardır. Oysa ki varlığını bile unutmuşuzdur. Bir yandan da ülkemizde, farklı toplumlarda veya başka ülkelerde yoksul elbisesi olmayan insanların olduğunun da farkında olmamız gerekmektedir.
Çevremde bazı belediyeler, sokaklara ‘eski elbiseni at’ kumbarası koymuştur. İhtiyaç fazlası olanlar, geri dönüşüm kumbaralarına atıyor.
Kendi kendime düşündüm: Bu atık elbiseler acaba nasıl değerlendiriliyordu. Aklıma üç fikir geldi.                       İhtiyaç sahipleri geçerken içinden mi alıyordu?
Belediye mi ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyordu?
Belediyeler Tekstil Atık olarak geri dönüşümünü sağlıyordu?
Çevremde en çok karşılaştığım Beşiktaş Belediyesi’nin giysi kumbaralarını gördüğüm için merakımı gidermek adına Belediyenin internet sitesine girip Tekstil Kumbarası sayfasına göz attım.


Beşiktaş Belediyesi “Dost eller” adında bir proje başlatmış “Tekstil Kumbarası” ile topladığı atıkları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyormuş. Atık kumbarasında biriken kullanılabilir elbiseler Afrika’ da bir çok ülkeye ve yardım organizasyonlarına gönderiliyormuş. Kullanılamayacak durumda olan var ise de Hindistan’da tesislere battaniye ve çadır bezi üretimi için gönderiyormuş. Beşiktaş Belediyesine bu insani yardıma ön ayak olduğu için teşekkür ederim.
İstanbul’da birçok belediyede var böyle uygulamalar. Ben sadece yakın çevrem ve en çok gözüme çarpan yer olduğu için Beşiktaş Belediyesi’ni örnek olarak seçtim. Bir vatandaş olarak Türkiye’deki tüm belediyelerimizi bu tür uygulamaların içinde olmasını görmek isterim.

NE YAPABİLİRİZ?


Çamaşır dolaplarımızda ihtiyaç fazlası ne kadar elbiselerimiz varsa ihtiyaç sahiplerine ya da geri dönüşüme ulaştırmalıyız. Satın aldığımız kıyafetlerimizi daha uzun süreli ve eskiyene kadar giymeliyiz. Eski elbiselerimizi evde farklı ürünlere dönüştürebiliriz. Mesela bez çantalar dikilebilir. Makasla parçalara ayrılıp el bezleri yapılabilir. Paspas, yolluk türü ürünlere dönüştürülebilir. Ve daha bir çok ürüne dönüştürülebilir. Eski elbiseleri geri kazanmayla ilgili Youtube de bir çok video bulabilirsiniz.

Yazar Yusuf KORKMAZ