dogada
Temmuz 22, 2020 Blog-Genel Yorum yapılmamış

Atıkların Doğada Yok Olma Süreleri Nedir?


         Atıkların doğada yok olma süreleri çok uzundur. Özellikle de plastik ve metal atıkların toprağa karışması çok uzun yılları bulur. Atıkların doğada yok olma süreleri kadar onların toprağa nasıl karıştığı da ayrı bir merak konusudur. Çam şişenin doğaya karışması 4 bin yılı, plastiğin doğaya karışması 1000 yılı bulur.

Pet şişenin doğaya karışa bilmesi için ise 400 yıllık bir süreye ihtiyaç bulunur. Pillerin toprağa karışması için geçen süre 300 yıldır. Tahta eşyalar toprağa 100 yıl içinde karışır. Şimdiye kadar hep atıkların doğada yok olma süreleri üzerinde durulmuştur. Yani, önemli olan konu onların toprağa karışmasıymış gibi yok olmaları hep gündemde olmuştur. Peki, aslında toprağa karışmaları mı geri dönüştürülmeleri mi gerekli?

atiklar

Atıkların Doğada Yok Olma Süreleri Önemli mi?


Plastiklerin toprağa karışmasının çok uzun sürdüğü ve bu sürenin hızlandırılmasının daha iyi olacağı yanılgısı bulunur. Uzun ya da kısa sürede toprağa karışmasından ziyade doğaya zararı olup olmadığı daha önemli bir konudur. Cam atıklar genellikle çevrede kırık şişeler şeklinde etrafa dağılır.

Piknikçilerin bıraktığı şişeler yüzünden de aşırı ısınma ve parlama nedeniyle yangınlar çıkar. Cam, rast gele çevreye atıldığında oldukça fazla zarara sahiptir. Doğada atılan atıklar sadece cam ya da plastikle de sınırlı değildir. Her bir atık en uygun şekilde geri dönüştürülerek doğaya zararsız hale getirilebilir. Peki, doğaya karışsa da zarar vermeyecek olan atıklar var mıdır?

yaşanabilir dünya

Hangi Atıklar Doğaya Karışırsa Zararı Olmaz?


Atık türleri arasında meyve ve sebze kabukları, çekirdekleri, sapları, yaprakları doğal atık kategorisinde yer alır. Bu atıkların doğaya karışması hem kısa sürede hem de zararsız şekilde gerçekleşir. Doğal atıklar, sadece sebzelerden ve meyvelerden oluşmaz. Buğday ve arpa gibi ekilen bitkilerin samanları da doğal atık kategorisinde yer alabilir.

Ayrıca hayvan dışkıları ve hayvansal besinlerin atıkları da doğal atıklar sınıfındadır. Bu atıkların toprağa karışması 1 ay gibi kısa bir sürede gerçekleşebilir. Sebze-meyve atıkları ve hayvan dışkıları tarımsal ürünlere ve bitkilere de gübre olarak kullanılabilir. Bu haliyle zararsız atıklar sınıfında yer alanlar insan eliyle yapılmayan ve doğadan elde edilen atıklardır. Bunun yanında üzerinde boya kullanılmayan tahta ve kağıt gibi eşyalar da toprağa kolay ve zararsızca karışabilir.

 

 

Yazar sifiratik