Aralık 23, 2018 Blog-Genel Yorum yapılmamış

ATIK TONERLERİ NASIL MUHAFAZA EDERİZ VE  GERİ DÖNÜŞÜMÜ NASIL OLUR?


Atık tonerlerin geri dönüşüm sürecinde kurumlarda ve işyerinde ağzı kapalı sadece atık toner ve kartuş için kullanılan konteyner bulunmalıdır.  Çevreye toz saçmamalıdır. Konteynırlara direkt olarak gelişi güzel atmamalıyız kırılması ve dağılması halinde geri dönüşemez duruma gelir. Tonerleri söktüğümüzde ambalajını atmayıp toner bittiği zaman boş toneri ambalajına koyup zarar vermeden konteynırlarda biriktirmeliyiz. Konteynırlar atıkla dolduğu zaman toner geri dönüşümüyle uzman lisanslı firmalarla  iletişime geçip boş tonerlerin geri dönüşümü için teslim etmeliyiz. Eğer zarar görmüş geri dönüşemeyecek durumda olan atık tonerler var ise bertaraf edici firmalarla iletişime geçmeliyiz.

ATIK  TONER VE KARTUŞLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ


Gelişen teknolojiye dayalı olarak ihtiyaçlar arttıkça atıklarımız da artmaktadır. Kullanıcılar tarafından tüketildikten sonra doğaya bırakmaya maruz kaldığı ve çevreye zarar vereceğini düşündüğümüz şeylere atık denir. Atık toner ve kartuşlarda tehlikeli atık sınıfına giren en önemli atıklardan biridir. Yıllardır piyasada toner geri dönüşümü olmasına rağmen atıkların % 80 inin çöpe gittiğini görürüz. Atıkları ne yapmalıyız konusunda bir çoğumuz fikir sahibi değiliz.
Toner üretiminde üç litre ham petrole gereksinim duyulmaktadır. Toner üretiminde kulalnılan ham maddeler % 6 Alüminyum, % 8 Demir, % 13 toner tozu, %19 diğer, %54 plastiktir.
Atık toner ve kartuşları bilinçsizce çöpe ya da çevreye atar isek çevreye ve canlıların sağlığına çok büyük zarar vermiş oluruz. Çünkü toner atıkları etkisini yüzyıllarda gösterir ekosisteme ciddi zararlar verir.
Hatta printer ve renkli printer alırken en dikkat etmemiz gereken şey önce tonerini araştırmalıyız.
• Tonerinin geri dönüşümü var mı?
• Tonerin baskı adedi kaç ?
• Toner bitince tekrar toner satın alacağımızda fiyatı ucuz mu?

Aksi takdirde yazıcı ve fotokopi makinalarını fiyatı ucuz diye alırsınız daha sonra toner bittiği zaman bir takım toner fiyatı yazıcı fiyatının üstünde çıkabilir. Yazıcı fiyatı uygun diye çok ucuzmuş alayım demeyin çünkü yazıcıya bir defa para verirsiniz tonere her bitmesinde yeni almak için para ödersiniz.

TONER VE KARTUŞTAN SAĞLIĞIMIZI NASIL KORUNMALIYIZ?


Toner tozu nefes alırken kolayca ciğerlere temas ettiğinden söküp takarken maske kullanmalıyız çünkü astım ve kansere yol açmaktadır, elimize eldiven takıp söküp takmalıyız elimize bulaşsa bile soğuk suyla iyice temizlemeliyiz.

Yazar Yusuf KORKMAZ